تاثیر ژل رویال در کاهش کلسترول و سطح چربی

خلاصه تحقیق علمی در خصوص تاثیر ژل رویال بر کلسترول خون و  لیپید‌های سرم در انسان‌ها و حیوانات آزمایشگاهی که به تصلب شریان دچارند.

هدف اصلی از آزمایش 1:

ارزیابیِ تاثیر اندازه و غلظت ژل رویال (RJ) بر لیپید‌های سرم در انسان‌ها و حیوانات آزمایشگاهی است. داده‌های حاصل از مطالعات انجام شده بر حیوانات، هر کجا که امکانش بوده، ادغام شده و به صورت آماری توسط آزمون‌های تی (t-test) دانشجویان سنجیده شده است.

فرا-تحلیل (meta-analysis) برای سنجش آزمایش‌های انسانی استفاده شده است.

 تاثیر ژل رویال بر کلسترول و سطح چربی

تاثیر ژل رویال بر کلسترول و سطح چربی

در این مطالعه مشخص شد که ژل رویال باعث کاهش معنادارِ سرم و مجموع چربی های کبد و سطوح کلسترول در موش‌ها و خرگوش‌ها شده و همچنین آرایش آتروما‌‌ها (atheromas) را در آئورتِ خرگوش‌هایی که با رژیمِ افزایش چربیِ خون (hyperlipemic) تغذیه شده بودند به تاخیر انداخته است.

فرا-تحلیلِ آزمایش‌های انسانیِ کنترل‌شدۀ ژل رویال برای کاهش چربیِ خون (hyperlipidemia)، نشان دهندۀ کاهش معنادارِ مجموع لیپید‌های سرم و سطوحِ کلسترول است و همانگونه که از کاهش لیپو‌‌پروتئین‌‌های بتا/آلفا تعیین شد باعث تنظیمِ HDL و LDL می‌شود.

نتیجه گیری آزمایش 1

بهترین شواهد موجود حاکی از این است که مصرف ژل رویال در حدود 50 تا 100 میلی‌گرم در روز، باعث کاهشِ تقریبا 14 درصدیِ مجموع سطوح کلسترول سرم و 10 درصدیِ مجموع لیپید‌های سرم در گروه بیمارانِ مورد مطالعه شده است.

در مطالعه ای دیگر به تعدادی از افراد 4 گرم ژل رویال در طول 4 هفته داده شد و مشخص گردید که در افراد سالم ژل رویال باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید (به میزان 182.4 تا 194 میلی گرم ، 6 درصد کاهش) و کاهش سطح لیپوپروتئین کم‌چگالی یا همان کلسترول بد خون یا LDL-C (به میزان 109.3 تا 120.3 میلی گرم ، 11 درصد کاهش) گردید ، بدون تاثیر خاص و مهم بر روی HDL-C یا کلسترول خوب خون .

در تحقیقات کاملتری در ارتباط با تاثیر LDL-C )کلسترول بد خون) بر روی زنانی بعد از دوران یائسگی مشخص گردید که زنانی که از محصول حاوی گرده و ژل رویال به نام Melbrosia استفاده می کردند LDL-C )کلسترول بد خون) 14 درصد و کلسترول خوب خون 12 درصد افزایش داشته است .

تاثیر ژل رویال بر کلسترول و سطح چربی

تاثیر ژل رویال بر کلسترول و سطح چربی

آزمایش 2 : 

در تحقیقاتی دیگر بر روی 49 نفر که دارای اضافه وزن و دارای کلسترول خون بالا یا هیپرکلسترولمی بودند (کلسترول بالای 200 mg/dl ( مشخص گردید که مصرف ده گرم از ژل رویال به مدت 14 روز باعث افزایش سطح کلسترول خوب خون در تمام بیماران گردید . تاثیر بر روی افراد بالای 60 سال بیشتر بود . کلسترول خوب خون در ابتدای بررسی بین 22-67 mg/dl متغییر بود و بعد از دو هفته به محدوده 23.2 – 68.8 mg/dl رسیده بود . در مورد این بیماران بدلیل عدم مشاهده عوارض جانبی هیچ نوع محدودیت مصرف دارو در این مدت لحاظ نشده بود .

آزمایش 3 : 

درتحقیقات ترکیبی یا در اصطلاح (meta-analysis) بر روی مطالعات انسانی انجام شده در سال 1995 (سه مطالعه ذکر شده در بالا جزو موارد نبوده است( مشخص گردید که مصرف 30 تا 150 میلی گرم از ژل رویال در طول 3 تا 5 هفته باعث افزایش سطح کلسترول کلی به میزان 30-52 mg/dl می گردد ، اطلاعات مربوط به سطح کلسترول خوب و کلسترول بد خون به تنهایی از طریق تحقیقات ترکیبی قابل محاسبه نبوده است.

تحقیق بالا همچنین گزارشی در ارتباط با تاثیر ژل رویال بر روی سطح تری‌گلیسرید ها در خون ، در 5 مطالعه ترکیبی اجماعا کاهش سطح تری گلیسرید مورد تایید قرار گرفته .

مطالعه نتایج تحقیقات بیشتر در خصوص تاثیر ژل رویال بر کاهش کلسترول خون در مقاله "تحقیقات علمی در مورد ژل رویال"خرید عسل طبیعی زنبورستان بینوس

عسل طبیعی زنبورستان بینوس

نوشته‌های مرتبط

آشنایی با برخی از خواص آب لیمو و عسل

عسل و لیمو هر دو مواد مغذی متعددی داشته و برای سلامتِ عمومیِ بدن سودمند به شمار می‌روند. یک لیوان آب گرم همراه...

6 خاصیت شگفت انگیز عسل برای اعصاب

افرادی که با مشکل ضعف اعصاب مواجه هستند هزاران تومان برای حل این مشکل خرج می کنند، برخی نیز برای فرار، از مصرف...

تحقیقات علمی در مورد ژل رویال

ژل رویال یک ماده غذایی کرمی رنگ می باشد که توسط غدد شیری و غدد آرواره ای زنبورهای پرستار کارگر جهت تغذیه لارو ملکه ،...

تاثیر ژل رویال بر یائسگی

مدت طولانی است که تاثیر مفید ژل رویال بر یائسگی توسط چندین مطالعه بالینی نشان داده شده است و به عنوان یک مکمل غذایی...

تاثیر ژل رویال بر سلامت قلب و عروق

در برخی تحقیقات حیوانی و انسانی ، مصرف ژل رویال به دلیل وجود پروتئین های خاص ، باعث کاهش کلسترول خون شده است .ژل...

اثر ژل رویال بر پوست و ساخت کلاژن

اثر ژل رویال بر پوست و ساخت کلاژن از نمونه مطالعاتی است که امروزه به آن پرداخته شده است. ژل رویال، ماده ای سفید رنگ...

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید