نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

در فصل سرما و با شیوع بیماری‌ها، تقویت و مراقبت از ایمنی بدن اهمیت بسزایی یافته است. سیستم ایمنی، سد محافظ بدن در برابر عوامل بیگانه و بیماری‌زا است. کیفیت و عملکرد این سیستم از غذاهای مصرفی و سبک زندگی ما تأثیر می‌پذیرد. چگونه می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟ آیا عسل و ژل رویال بدن را در برابر بیماری‌ها توانمند‌تر می‌سازند؟

عملکرد دستگاه ایمنی در بدن

سیستم ایمنی شبکه‌ای از سلول‌های ویژه، اندام‌ها، بافت‌ها و پروتئین‌‌ها را در بر می‌گیرد که از بدن دربرابر میکروارگانیسم‌های ایجاد‌کننده‌ی بیماری مراقبت می‌کنند. سیستم ایمنی بدن انسان به دو بخش ایمنی ذاتی و ایمنی تطبیقی تقسیم می‌شود.

سیستم ایمنی ذاتی از جمله پوست، قرنیه چشم، و غشاء مخاطیِ درونِ دستگاه گوارش است. سیستم ذاتی موجب مصونیت در برابر بیماری نخواهد شد.

از سوی دیگر، سیستم انطباقی، وظیفه مبارزه با عوامل بیماری‌‌زایِ اختصاصی را بر عهده دارد. این سیستم با ایجاد پادتن‌ها به مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌پردازد. برای مثال، اگر ویروسِ سرماخوردگی از طریق استنشاق وارد بدن شود، دستگاه ایمنی تطبیقی ویروس را شناسایی کرده و آن را از بین‌برده یا خنثی می‌سازد.

پیچیدگی سیستم ایمنی بدن موجب شده است که تقویت این سیستم با دشواری همراه باشد. هر سیستمی برای کارایی مناسب نیازمند تناسب و توازن است. بدن به‌طور مداوم مشغول تولید سلول‌های ایمنی است. تعداد لنفوسیت‌های تولید‌شده در بدن معمولاً بیشتر از نیاز بدن است و این سلول‌های اضافی طی فرآیند مرگِ سلولی از بین می‌روند. افزایش تعداد سلول‌های بدن، چه سلول‌های ایمنی و چه سلول‌های دیگر، لزوماً اتفاق خوبی نیست. سلول‌هایی که در سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می‌دهند از انواع متفاوتی بوده و به میکروب‌های مختلفی واکنش نشان می‌دهند. هنوز برای متخصصان، ترکیب و میزان مناسب سلول‌ها برای کارکرد بهینه‌ی دستگاه ایمنی مشخص نشده است.

 نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن چگونه تقویت می‌شود؟

سیستم ایمنی برای کارکرد مناسب خود به توازن نیاز دارد. تقویت سیستم ایمنی امری سخت و زمان‌بر است. عواملی مثل رژیم غذایی، ورزش، سن، استرس و ... بر سیستم ایمنی اثرگذارند. عادت‌هایی مثل سیگار نکشیدن، مصرف زیاد میوه و سبزیجات، ورزش منظم، ٰرژیم غذایی سالم، خواب کافی، شستن مرتب دست‌ها، پختن کامل گوشت، و کاهش استرس از راه‌های عمومی بهبود سلامت بدن محسوب می‌شوند.

نقش ابرخوراکی‌ها

برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید و برخی غذاهای سرشار از مواد مغذی، یا همان ابرخوراکی‌ها را، به وعده‌های غذایی روزانه‌‌ی خود اضافه کنید.

ابرخوراکی‌ها به‌دلیل تراکم مواد مغذی بسیار سودمندند. این خوراکی‌ها انواع ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها را در بر دارند که به بازتولید سلول‌ها و جلوگیری‌ از بیماری‌ها کمک می‌کنند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان، احتمال بیماری را کاهش می‌دهند. آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند. آسیب رادیکال‌های آزاد عامل بسیاری از بیماری‌هاست.

با افزایش سن توان ایمنی بدن نیز کاهش می‌یابد. برخی دانشمندان علت این امر را کاهش‌یافتن سلول‌های تی در بدن دانسته‌اند. علت دیگر می‌تواند کمبود ریزمغذی‌ها در بدن باشد. کمبود این مواد مغذی از طریق خوراکی قابل تأمین است. یک سیستم ایمنی خوب به تغذیه مناسب نیاز دارد.

عسل چه تأثیری بر توان دستگاه ایمنی دارد؟

عسل جزو ابرخوراکی‌هایی است که می تواند به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کند. عسل خام به‌دلیل وجود پلی‌فنول‌ها فعالیت‌ آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد.

عسل منبع بسیار خوبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آمینو اسید‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هاست.

ویتامین‌ها و مواد معدنی، که از ریزمغذی‌ها محسوب می‌شوند، در انواع مختلف عسل موجود است. ریزمغذی‌های موجود در عسل ویتامین‌هایی همچون نیاسین، پانتوتنیک اسید(ب۵)، و ریبوفلاون (ب۲)، و مواد معدنی‌ای‌ همچون کلسیم، مس، منیزیم، منگنز، روی، فسفر، و پتاسیم‌اند. 

عسل خام و حرارت‌ندیده مواد ریز‌مغذی خود را از دست نداده است. وجود این مواد ریزمغذی از یک سو و مضر‌بودن شکر سفید از سوی دیگر، باعث شده است عسل جانشین بسیار مناسبی برای شیرین‌کننده‌های شکری باشد.

نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

عسل و سلامت معده

برای تأمین سلامت بدن، حفظ سلامت معده از موارد بسیار مهم است. متخصصان بیان می‌کنند افرادی که باکتری‌‌های معده‌ سالم‌تری دارند، احتمال بیمار شدن‌شان کمتر است.

هلیکوباکتر پیلوری از شایع‌ترین میکروب‌های مضر در معده انسان محسوب می‌شود. مصرف مداوم عسل به درمانِ هلیکوباکتریِ معده کمک می‌کند. می‌توانید ابرخوراکی‌های دیگری مثل پودر زنجبیل یا زردچوبه را هم به عسل اضافه کنید تا بهبود‌بخشی را دوچندان کنید.

بازگشت اسید معده نیز می‌تواند به‌دلیل وجود رادیکال‌های آزادی باشد که به سلول‌های دستگاه گوارش آسیب وارد می‌کنند. مصرف عسل می‌تواند این آسیب را از طریق حذف رادیکال‌های آزاد کنترل کند.

عسل و سرماخوردگی

حتی اگر عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت ‌نکند، باز به‌دلیل خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی، می‌تواند علائم گلو‌درد و سرفه را تسکین دهد. در هنگام سرما‌خوردگی بیرون‌ریختن خلط بسیار مهم است. چای تهیه‌شده از ترکیبِ عسل، زنجبیل، سیر و آویشن می‌تواند خلط را باز کرده و بیرون ریختن آن را آسان‌تر کند. یک قاشق از این ترکیبِ نیرو‌بخش را در هنگام سرماخوردگی روزی چهار بار مصرف نمایید تا بهبود یابید. به این ترکیب می‌توان آب‌لیمو را نیز افزود. حتماً یادتان باشد که عسل را حرارت ندهید و یا به مایعات داغ اضافه نکنید تا سودمندی آن حفظ شود.  

 

با این حال، باید گفت که مصرف زیاد عسل می‌تواند باعث افزایشِ کالریِ دریافتی و اضافه وزن شود که خود مشکلات زیادی در پی خواهد داشت. بهتر است برای تقویت ایمنی بدن میزان مصرف عسل را با توجه به شرایط خود مدیریت کنید.   

 نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت‌ سیستم ایمنی با ژل رویال

ژل رویال به‌دلیل وجود پروتئین‌ها و اسید‌های چربِ به‌خصوص، برای سلامتی بسیار مفید تشخیص داده می‌شود. ژل رویال حاوی انواع ویتامین‌های گروه ب (ویتامین‌های ب۱ – ب۲ – ب۵ – ب۶ – ب۳ – ب۹ – ب۸ – ب۷) است. آمینواسید‌ها، اسید‌های چرب و ترکیبات فنولیکِ موجود در ژل رویال، موجب اثر آنتی‌اکسیدانی می‌شود. اسید‌های هیدروکسیل موجود در ژل برای سلامت دستگاه ایمنی بدن ضروری محسوب می‌شوند.

ژل رویال می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن به باکتری‌ها و ویروس‌های بیگانه را تقویت کند. این امر به دلیل فعالیت ضد میکروبی ژل رویال است که می‌تواند وقوع عفونت و آلودگی را کاهش دهد و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد.

برخی از تأثیرات نسبت‌داده شده به ژل رویال در تقویت دستگاه ایمنی بدن شامل موارد زیر می‌شود:

ژل رویال

 •          خاصیت ضد پیری دارد و فرآیند پیری را آهسته‌تر می‌کند.
 •          به بهبود پوست و ترمیم زخم کمک می‌کند.
 •          خطر بیماری‌های قلبی را با تأثیرگذاری مثبت بر سطح کلسترول کاهش می‌دهد.
 •          با افزایش ترشح غدد اشکی، به خشکی حاد چشم کمک می‌کند.
 •          استرتس اکسیداتیو و التهاب را کاهش ‌می‌دهد و با این کار به کنترل قند خون کمک ‌می‌کند.
 •          عوارض جانبی درمان‌های سرطان، مثل التهاب، نارسایی قلبی و مشکلات گوارشی را کاهش می‌دهد

 

ژل رویال در کاهش استرسِ اکسیداتیو نقش دارد. اکسید‌شدنِ سلول از اثرات سمی و آسیب‌زایِ رادیکال‌های آزاد است. استرس اکسیداتیو از عوامل بروز بسیاری از بیماری‌‌ها مثل سرطان، تصلب شرایین، سندرم ایکس شکننده، نارسایی قلبی، آلزایمر، کم‌خونی، عفونت‌ و افسردگی است.

در زمان استرس توانایی بدن در مقابله با بیماری‌ کاهش می‌یابد. ترشح هورمون استرس، کارآمدی دستگاه ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. مصرف ژل رویال در زمان اضطراب می‌تواند توازن سیستم ایمنی بدن را بازیابی کند. کسانی که به‌طور مستمر از ژل رویال استفاده می‌کنند، احتمال کمتری دارد که به افسردگی دچار شوند. مصرف دوز تقریباً بالایی از ژل رویال، به‌صورت مداوم، می‌تواند به بهبود علائم افسردگی کمک کند.

ژل رویال به‌ویژه برای بهبود یا تنظیم فعالیت سیستم ایمنی بدن مناسب است.

 


خرید عسل طبیعی زنبورستان بینوس

عسل طبیعی زنبورستان بینوس

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید