عسل جواهری در دل طبیعت!

عسل یک محلول فوق اشباع قندي است که فروکتوز و گلوکز مواد تشکیل دهنده آن می باشند. عسل همچنین حاوي مواد معدنی، پروتئین ها، اسیدهاي آمینه آزاد، آنزیم ها و ویتامین ها می باشد. لازم به ذکر است که ترکیب عسل تا حد زیادي بستگی به منشأ گیاهی آن دارد و با توجه به این که زنبور از شهد چه گلی برای تولید عسل استفاده کرده است، می توان راجع به ترکیبات آن به طور کامل صحبت کرد.

عسل جواهری در دل طبیعت!

امروزه پیشرفت های زیاد تکنولوژی در جهان، ما را در انجام بسیاری امور با موفقیت بیشتری همراه کرده است. راه درمان بسیاری از بیماری ها را از طریق جراحی های پیشرفته یا داروهای جدید یافته ایم و این از نعمات الهی است. اما متأسفانه آن طور که باید برای تغدیه ارزش قائل نشده و حتی تغذیه سالم را نادیده گرفته ایم. استفاده از غذاهای «فست فود » و مضر جایگزین غذاهای سنتی شده است. دلیلش هم صرف وقت کم برای تهیه این غذاهاست. این ها در نهایت منجر به فزونی بیماری ها شده است. دستیابی به غذایی کامل برای انسان در طول تاریخ اهمیت داشته است و همیشه به دنبال کشف آن بوده است. عسل این ماده شگفت انگیز کامل ترین غذایی است که تا به امروز نگاه همه را به خود جلب کرده است. در این مقاله قصد داریم در مورد این معجزه الهی و جواهری که در دل طبیعت می درخشد، صحبت کنیم و بخش کوچکی از خواص بی نظیر آن را با هم مرور کنیم:

عسل این ماده غذایی زرین، غنی و فوق العاده محصول معجزه آسای زنبورهای عسل است و جایگزین مناسبی برای شکر سفید به شمار می رود.

فرایند اعجاب انگیز تهیه عسل از چرخش زنبورها به دور گلها شروع می شود. آنها در همین حال شهد گلها را در دهان خود جمع می کنند. شهد گلها با آنزیم مخصوصی که در بزاق دهان زنبور وجود دارد، ترکیب شده و طی یک فرایند شیمیایی تبدیل به عسل می شود. زنبورها، عسل را به داخل کندو می برند و آن را درون حفره ها و دیواره های هر شبکه از کندو ذخیره می کنند. زنبورها چنیدن بار عسل را مکیده و درون کیسه عسل خود به آن آنزیم های مختلفی را اضافه می کنند و مجددا در سلول ها یا شان های کندو ذخیره می کننند . ارتعاشی که از بال زدن های آنها ایجاد می شود، کار تهویه را انجام داده و موجب می شود رطوبت بیش از اندازه آن از بین رفته و آماده مصرف گردد.

عسل جواهری در دل طبیعت

عسل جواهری در دل طبیعت!

کشورهاي چین، آرژانتین و مکزیک بزرگترین تولیدکنندگان عسل در جهان هستند و بیش از یک چهارم عسل تولیدي جهان در کشور چین تولید می شود. سهم تولید عسل ایران نسبت به کل جهان 2/2 درصد بوده و ایران رتبه یازدهم جهان را در تولید عسل دارد.

عسل یک محلول فوق اشباع قندي است که فروکتوز و گلوکز مواد تشکیل دهنده آن می باشند. عسل همچنین حاوي مواد معدنی، پروتئین ها، اسیدهاي آمینه آزاد، آنزیم ها و ویتامین ها می باشد. لازم به ذکر است که ترکیب عسل تا حد زیادي بستگی به منشأ گیاهی آن دارد و با توجه به این که زنبور از شهد چه گلی برای تولید عسل استفاده کرده است، می توان راجع به ترکیبات آن به طور کامل صحبت کرد.


رنگ و طعم عسل طبیعی

رنگ عسل نیز مانند سایر ویژگی های آن بسیار متغیر است. عسل طبیعی تقریبا از بی رنگ، زرد نخودی تا قهوه ای تیره متغیر است.

به طور کلی رنگ و طعم به یکدیگر وابسته اند به طوری که عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. عسل بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است و به همین دلیل روی طعم عسل نیز تأثیر دارد. طعم عسل بیشتر مبتنی به نظر است، ممکن است بسیاری از طعم های عسل که در یک منطقه مطلوب و خوب چشیده و احساس می شوند، در منطقه دیگر مورد پسند ذائقه نباشند.


شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی و خالص باید شکرک بزند. آنزیم دیاستاز و همچنین قند (گلوکز) بالای موجود در عسل از عوامل مهم در عمل شکرک زدن است. اجسام خارجی از قبیل ذرات موم، گرده گل و یا حتی گرد و غبار می توانند به عنوان هسته تبلور باشند. دیاستاز، این ذرات را به خود جذب کرده و ته نشین و کدر می شود. هر چه مقدار گلوکز عسل بیشتر شود، عمل شکرک زدن زودتر اتفاق می افتد. پس نتیجه می گیریم که اگر عسلی پس از مدتی شکرک زد، حتما طبیعی است. البته تولیدکنندگان به دلیل این که مصرف کننده ها عسل مایع و شفاف را می پسندند، بعد از استخراج آن و عمل فیلتر کردن (صاف کردن)، عسل را تقریبا ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد حرارت میدهند یا به عبارتی پاستوریزه می کنند که با این عمل دیاستاز موجود در عسل با حرارت از بین می رود و عسلی شفاف و روان به دست می آید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید
کاربرد عسل در صنایع

در دنیاي امروز زنبورعسل نقش بسیار تعیین کننده اي در تولید محصولات کشاورزي و احیاء محیط زیست دارد. این حشره ي مفید افزون برگرده افشانی گیاهان که در موقع استفاده را نیز از همین راه به انسان می رساند، به سبب تولید محصولاتی مانند عسل، موم، ژله رویال، بره موم و غیره در صنایع مختلف همچون صنایع داروسازي، نساجی، کاغذسازي، شمع سازي و دیگر موارد نقش ارزنده اي را ایفا می کند.


عسل جواهری در دل طبیعت

عسل جواهری در دل طبیعت!

سلامتی کودکتان را تضمین کنید!

عسل طبیعی براي کودك نازنین شما هم یک ماده غذایی است و هم دارویی ارزشمند، به ویژه کودکانی که از نارسایی گوارشی و نارسایی در جذب مواد غذایی یا سوءتغذیه و کم خونی رنج می برند. عسل طبیعی نیاز کودكان به ویتامین B را برطرف می سازد و به فرآیند سوخت و ساز در بدن کمک می رساند و ادرار غیر رارادي دلنبدتان را درمان می کند. عسل طبیعی بینوس با خواص بی نظیرش سلامتی کودکتان را تضمین می کند و یک زندگی خوش برای دلبندتان به ارمغان می آورد.


ورزش با طعم عسل

عسل طبیعی یک ماده غذایی مفید برای ورزشکاران محسوب می شود و موجب بهبود عملکرد آن ها می شود. عسل طبیعی به دلیل ثابت نگه داشتن قند خون و انرژی زا بودن آن می تواند به ورزشکاران در میادین مختلف ورزشی کمک کند و با بالاترین میزان آمادگی در مسابقات شرکت کنند.


درمان زخم و عفونت

عسل طبیعی ماده اي به نام گلوناس دارد که زخم های شما را به سرعت التیام می بخشد و در درمان زخم هاي چرکی از قبیل دمل ها و جوش هاي خوش خیم نیز سودمند است، زیرا رشد میکروب را متوقف می سازد و از پوست بدن شما محافظت می کند. عسل طبیعی یک پوشش نم داري بر روي زخم فراهم می کند که به ترمیم زخم کمک می کند. همچنین ویسکوزیته بالاي آن یک سد حفاظتی بر روي زخم ایجاد نموده و از ایجاد عفونت در بدن شما جلوگیري می نماید. عسل طبیعی در زخم هاي عمیق ناشی از گلوله، هرچند همراه با شکستگی باشد، بهبودي را تسریع می بخشد.


رفع ناراحتی های گوارشی

سیاه سرفه، التهاب حنجره و گلو و بیماري سل ازجمله بیماري هایی هستند که عسل طبیعی در بهبودي آن ها نقش دارد. مصرف عسل طبیعی در رفع التهاب ریه و برطرف کردن سرفه سودمند است، به همین دلیل برخی شرکت هاي دارویی عسل طبیعی را به ترکیبات دارویی ضد سرفه اضافه کرده اند که شربت Melrosam ازجمله آن هاست.


عسل جواهری در دل طبیعت

درمان کم خونی

تمام پژوهش های پزشکی حاکی از این است که عسل یک داروی گیاهی مؤثر برای کم خونی می باشد. پزشکانی که بیماران خود را با عسل طبیعی درمان کرده اند، نتایج خوبی به دست آورده اند. تجارب آنها نشان داده است که گلبول های قرمز بیشتر و خون بیماران پر رنگ تر شده است و دیگر اثری از کم خونی در بدن بیماران مشاهده نشده است.


درمان معده درد

عسل طبیعی به سبب برخورداري از آنزیم هاي گوارشی مانند آمیلاز ولیپاز و... به هضم غذا کمک می کند. اگر شما از ترش کردن معده خود خسته شده اید و نمی دانید چه کنید، عسل طبیعی بینوس می تواند تا حد زیادی از رفلاکس معده شما جلوگیری کند و مثل یک دارو برای شما عمل کند . عسل طبیعی بینوس براي درمان زخم و التهاب معده هم مفید است


قاتل بیماری های قلبی

بيماريهاي قلبي-عروقي به عنوان گروهي از اختلالات عروق خوني و قلب تعريف شده اند که به عنوان یکی از دلیلی اصلی مرگ و مير در جهان شناخته مي شوند. عسل نقش ارزشمندی در درمان این بیماری ایفا می کند. با مصرف عسل طبیعی سطح كلسترول خون شما کاهش پیدا می کند و به عنوان يك غذاي کامل موجب بهبود جریان خون رسانی در بدنتان می شود و به دنبال آن خطر ایجاد حمله های قلبي را به شدت کاهش می دهد.


درمان دیابت

عسل طبیعی در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند، موجب کاهش قابل توجه قند خون در بدن آنها می شود و مثل یک دارو میزان قندخون را کنترل می کند. پس از این به بعد بهتر است کمی عسل بینوس را صبح ها در شیر، ظهرها در ماست و یا بعد از ظهر در چای خود مخلوط کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید و دیگر نگران مشکل دیابت خود نباشید.

عسل جواهری در دل طبیعت

عسل جواهری در دل طبیعت!


راحت بخوابید

در سراسر دنیا، بسیاری از اشخاص برای رفع بی خوابی و اختلالاتی که بدان مبتلا هستند پناه به داروهای شیمیایی می برند، و انواع قرص و کپسول را مثل نقل و نبات می خورند و گاهی کمتر نتیجه مفیدی از آن می گیرند، زیرا غافلند که در مقابل این داروی شیمیایی، عسلی مثل عسل طبیعی بنیوس غذا و دارویی است که بی خوابی را در کسانی که دچار آن شده اند، درمان می کند.

عسل جواهری در دل طبیعت

عسل جواهری در دل طبیعت!خرید عسل طبیعی زنبورستان بینوس

عسل طبیعی زنبورستان بینوس

نوشته‌های مرتبط

آشنایی با برخی از خواص آب لیمو و عسل

عسل و لیمو هر دو مواد مغذی متعددی داشته و برای سلامتِ عمومیِ بدن سودمند به شمار می‌روند. یک لیوان آب گرم همراه...

6 خاصیت شگفت انگیز عسل برای اعصاب

افرادی که با مشکل ضعف اعصاب مواجه هستند هزاران تومان برای حل این مشکل خرج می کنند، برخی نیز برای فرار، از مصرف...

تاثیر ژل رویال در کاهش کلسترول و سطح چربی

خلاصه تحقیق علمی در خصوص تاثیر ژل رویال بر کلسترول خون و  لیپید‌های سرم در انسان‌ها و حیوانات...

خواص عسل طبیعی برای معده

از گذشته‌های بسیار دور خواص التیام‌بخش و درمانی بسیاری را به عسل نسبت داده‌‌اند. در مطلب...

تحقیقات علمی در مورد ژل رویال

ژل رویال یک ماده غذایی کرمی رنگ می باشد که توسط غدد شیری و غدد آرواره ای زنبورهای پرستار کارگر جهت تغذیه لارو ملکه ،...

تاثیر ژل رویال بر یائسگی

مدت طولانی است که تاثیر مفید ژل رویال بر یائسگی توسط چندین مطالعه بالینی نشان داده شده است و به عنوان یک مکمل غذایی...

تاثیر ژل رویال بر سلامت قلب و عروق

در برخی تحقیقات حیوانی و انسانی ، مصرف ژل رویال به دلیل وجود پروتئین های خاص ، باعث کاهش کلسترول خون شده است .ژل...

اثر ژل رویال بر پوست و ساخت کلاژن

اثر ژل رویال بر پوست و ساخت کلاژن از نمونه مطالعاتی است که امروزه به آن پرداخته شده است. ژل رویال، ماده ای سفید رنگ...

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید