عسل کوهی را بیشتر بشناسیم

کوهستان‌‌‌ یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های طبیعی برای زنبور‌های عسل است. عسلی که در ارتفاعات و از گیاهانِ وحشیِ دامنه‌ی کوه فراهم می‌شود، بسیار باکیفیت بوده و از آن‌جا که در مناطق مرتفع و به دور از آلودگی‌هایِ انسانی تولید شده است، کاملاً ارگانیک و طبیعی‌ در نظر گرفته می‌شود.

در این مطلب درباره‌ی زنبورهای کوهستان، شیوه پرخطرِ به دست آوردن عسل در کوه، قیمت عسل کوهی، و ارزش این ماده طلایی رنگ برای ورزشکاران صحبت شده است.

عسل کوهی چیست ؟

عسل کوهی را بیشتر بشناسیم

انواع عسل‌ کوهی

عسل کوهی را غالباً عسلی می‌دانند که در شرایط طبیعی و بدون دخالت انسان تولید شده باشد. این عسل را زنبور‌ها از شکوفه‌ی گل‌ها در ارتفاعات و دامنه‌های کوه جمع‌آوری می‌کنند. این گونه از عسل بدونِ نظارت و دخالتِ انسان تولید شده و عسلِ وحشی قلمداد می‌شود. کندو‌هایِ عسلِ وحشی، اغلب توسطِ افرادِ بومیِ یک منطقه صید و برداشت می‌شوند.

از سوی دیگر برخی زنبورداران نیز کندو‌های خود را به مناطق کوهستانی برده و برداشت عسل را در این نواحی انجام می‌دهند. به چنین عسل‌هایی که توسط زنبوردارانِ مناطق کوهستانی حاصل می‌شود، عسل کوهیِ کندو گفته می‌شود.


 

زنبور‌ها و کندو‌‌های عسل وحشی

زنبورهای مناطق کوهستانی بعضاً نسبت به زنبورهای مناطقِ کم‌ارتفاع، رفتار و فیزیولوژیِ متفاوتی دارند. زنبورهای کوهی رنگ تیره‌تری داشته و خوی تهاجمی‌شان کم‌تر است. این زنبورها در دمایِ هوایِ پایین‌ توانایی پرواز دارند؛ در واقع بدن‌ این زنبور‌ها برای زندگی در ارتفاعات انطباق یافته است.

زنبورهای وحشی کندو‌های خود را در میانِ تنه درختان و بر شاخه‌‌های مرتفع یا در شکافِ سنگ‌ها و کوه‌پاره‌ها بنا می‌کنند. این کار به‌هدفِ دور نگهداشتنِ مهاجمین و محافظت از کندو در برابر باد صورت می‌گیرد. علاوه بر این، شانه‌های عسل اغلب رو به غرب ساخته می‌شوند تا زنبور‌ها از نور و حرارتِ غروبِ خورشید بیشتر بهره ببرند.

به‌طور کلی، لانه‌ زنبور در نزدیکیِ منابع آب و غذا بنا می‌شود و به‌گونه‌ای که تواناییِ تحملِ وزنِ شانه‌ها و مقاومت در برابر آب‌و‌هوای نامناسب و حمله‌ی مهاجمان را داشته باشد.

 عسل کوهی چیست ؟

عسل کوهی چیست و چگونه برداشت می‌شود؟ 


صید یا برداشت عسل کوهی

به برداشتِ عسل از کلنی‌هایِ زنبورهایِ وحشی، شکار یا صید عسل گفته می‌شود. برخی از اولین شواهد در ارتباط با صیدِ عسل وحشی به نقاشی‌های سنگیِ ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. شکار عسل یک سنتِ اسرارآمیزِ باستانی‌ست که امروزه نیز به‌صورت آیینی در بخش‌هایی از رشته‌کوه هیمالیا و کشورهای نپال و هند انجام می‌گیرد.

عسل‌ وحشی در زمان‌هایی خاص از سال قابل برداشت است. برخی بر این باورند که برداشت عسل وحشی باید دو بار در سال و در پاییز و بهار انجام بگیرد.

کسانی که برداشتِ عسلِ وحشی را انجام می‌دهند باید مراقب بوده، و قبل و بعد از برداشت، تعداد کلنی‌های یک منطقه را کنترل کنند. در زمان برداشت هم نباید تمامیِ شانه عسل بریده ‌شود، بلکه تنها بخشِ دارایِ عسل از شانه جدا و مقداری عسل برای مصرفِ کندو باقی گذاشته شود. در بسیاری از موارد، صیادانی که تمامیِ عسلِ کندو‌ را بر می‌دارند باعث از بین رفتنِ کندو و پایین آمدنِ جمعیت زنبور در منطقه می‌شوند.

برای بازگشتنِ زنبورها به منطقه، بعضی قبایل در حاشیه هیمالیا، مناطقی را مقدس شمرده‌ و از صید در آن‌ها خودداری می‌کنند.

لانه‌های زنبور در مناطقِ کوهستانیِ هیمالیا در سراشیب‌های دور ‌از ‌دسترس قرار گرفته‌اند. افراد محلی در این مناطق به‌صورت گروهی و  با ابزارهایِ دست‌سازِ خود، یعنی چوب‌های بلند و نردبان‌هایی که از طناب می‌سازند، اقدام به صیدِ پرمخاطره‌ی عسلِ وحشی می‌کنند.

اگر فرد برداشت‌کننده تجربه‌ی کافی برای صید عسل را نداشته باشد، ممکن است برداشت با تخریب کندو همراه شود و به جمعیت زنبورهای یک منطقه آسیب وارد شود.

 عسل کوهی چیست و چگونه برداشت می‌شود؟

عسل کوهی چیست و چگونه برداشت می‌شود؟ 


عسل کوهی کندو در ایران

در ایران دو رشته کوه‌ البرز و زاگرس، اقلیم‌هایی با انواعِ پوشش‌ گیاهی را فراهم آورده‌‌‌اند. عسل‌های مناطقِ کوهستانیِ کردستان و لرستان، جنگل‌هایِ شمال ایران، و کوه‌هایِ سهند و سبلان، بسیار مرغوب بوده و طرفداران زیادی دارند. گیاهان مختلفی از قبیلِ پونه کوهی،گون، بلوط، آویشن، سیاه‌دانه، بابونه، قنقال، یونجه، زول (بوقناق)، بومادران، زرشک وحشی و ... در این مناطق می‌روید و شهدشان زنبورهای عسل را به خود جذب می‌کند.

 


قیمت و تشخیصِ عسلِ کوهیِ وحشی

عسل کوهی در بازار متقاضیان بسیار زیادی دارد. عسل‌ کوهی‌ای‌ که بدونِ دخالت انسان و در مناطقِ بکرِ طبیعی تولید شده باشد، معمولاً به‌‌دلیلِ کم‌یابی و سختیِ برداشت، بالا قیمت‌گذاری می‌شود.

از آن‌جایی که ترکیباتِ موجود در عسلِ کوهیِ وحشی تفاوت چندانی با ترکیباتِ عسلِ طبیعیِ خام ندارد، کوهی‌بودن و وحشی‌بودنِ عسل در آزمایشگاه قابل تشخیص نیست.

آزمایشِ‌ نمونه‌ی عسل تنها می‌تواند شیوه فرآوری و کهنگیِ عسل را نشان ‌دهد. از این رو، تنها آن عسلی را به عنوانِ عسل کوهی تهیه نمایید که از برداشت آن از مناطق کوهستانی مطمئن باشید.

 عسل کوهی چیست و چگونه برداشت می‌شود؟

عسل کوهی چیست و چگونه برداشت می‌شود؟


خواص عسل کوهی

عسل کوهی انواع مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها را در خود دارد و جانشینِ فوق‌العاده‌ای برای سایر شیرین‌کننده‌هاست. این عسل به‌خصوص برای ورزشکاران مناسب بوده و منبع بسیار خوبی برای تأمینِ فوریِ انرژیِ بدن ا‌ست.

طعمِ‌ کره‌ایِ عسلِ کوهی به‌خوبی با چای‌های گیاهی آمیخته می‌شود. یک قاشق از عسل کوهی در چای صبحانه، قند‌های طبیعی را بدون مواد افزودنی برای بدن فراهم می‌آورد.

برخی از خاصیت‌های عسل کوهی:

 •          عسل کوهی برای سبک زندگی فعال مناسب است.
 •          زخم‌ها و سایر بیماری‌های معده را کاهش می‌دهد.
 •          ضد باکتری و ضد قارچ است.
 •          به بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.
 •          به کاهش سرفه و خارش گلو کمک می‌کند.
 •          به تنظیم قند خون کمک می‌کند.
 •          به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
 •          غنی از آنتی اکسیدان‌هاست.
 •          برای افراد بی‌اشتها و کسانی که ضعف ماهیچه‌ و کم‌خونی دارند مناسب است.
 •          انرژی‌بخش است و موجب تقویت بدن می‌شود.
 •          شفابخشِ طبیعی‌ست.
 •          ارزشِ غذاییِ بالایی دارد و حاوی مواد مغذی مثل ویتامین‌های B1، B2، B3، B5، B6، ویتامین C، کلسیوم و آمینو اسید است.

نکته پایانی و مهم نویسنده : 

من حسین موسوی هستم زنبوردار و مالک این وب سایت ، از سال 1399 برداشت عسل وحشی بدلیل برداشت بی رویه و بخاطر خطر انقراض زنبورهای عسل کوچک وحشی در جنوب ایران ممنوع اعلام شده و از طرف محیط زیست اینکار جرم محسوب می شود و برای آن جرایمی در نظر گرفته شده است . به همین خاطر ما عسل وحشی یا عسل کوهی زنبور وحشی را در سایت عرضه نمی کنیم  . از طرفی اینرو هم درک می کنم که مردم بدنبال عسل خالص و طبیعی هستند و به اکثر زنبوردارها اعتماد ندارن . یکی از دلایل اینکه زنبوردارها عسل خالص رو برداشت نمی کنن اینکه نمی تونن عسل رو به قیمتی که باید عرضه کنن و ترجیح میدن عسل تغذیه و نیمه تغذیه برداشت کنن . به همین دلیل من و 3 دوست زنبوردارم این سایت رو راه اندازی کردیم تا با عرضه مستقیم و به قیمت مناسب مشکل فروش عسل خودمون رو به حداقل برسونیم و تلاش کنیم عسل خالص رو بدست مصرف کننده برسونیم .  اهمیت موضوع برداشت عسل خالص از کندو رو بیشتر از قبل درک می کنم و برای اینکه شغل زنبورداری برای ما بصرفه باشد و بتوانیم اینکار را ادامه دهیم تلاش می کنیم عسل را بجای عمده فروشی بصورت خرده فروشی و از طریق این سایت با قیمت مناسب عرضه کنیم . امید دارم تا به این وسیله برخلاف اکثر زنبورداران عسل طبیعی رو برداشت کنم . امیدوارم شما هم به ما اعتماد کنید و در این مسیر همراه ما باشید .

به امید اینکه مشکلات بازار عسل ایران حل شود و افراد بیشتری بتونن عسل خالص رو تهیه کنن . خرید عسل طبیعی زنبورستان بینوس

عسل طبیعی زنبورستان بینوس

نوشته‌های مرتبط

نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

در فصل سرما و با شیوع بیماری‌ها، تقویت و مراقبت از ایمنی بدن اهمیت بسزایی یافته است. سیستم ایمنی، سد محافظ بدن...

ویژگی های شمع موم زنبور عسل

یکی از ویژگی‌های این شمع‌ ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی،...

آشنایی با برخی از خواص آب لیمو و عسل

عسل و لیمو هر دو مواد مغذی متعددی داشته و برای سلامتِ عمومیِ بدن سودمند به شمار می‌روند. یک لیوان آب گرم همراه...

6 خاصیت شگفت انگیز عسل برای اعصاب

افرادی که با مشکل ضعف اعصاب مواجه هستند هزاران تومان برای حل این مشکل خرج می کنند، برخی نیز برای فرار، از مصرف...

خواص عسل طبیعی برای معده

از گذشته‌های بسیار دور خواص التیام‌بخش و درمانی بسیاری را به عسل نسبت داده‌‌اند. در مطلب...

اسرار شگفت انگیز عسل

اسرار شگفت انگیز عسل به زنبور های عسل مربوط می شود، که از گرده افشان های بسیار مهم گل، میوه و سبزیجات هستند. این بدان...

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید