ویژگی های شمع موم زنبور عسل

یکی از ویژگی‌های این شمع‌ ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.

شمع موم عسل: ویژگی‌ها و روش تشخیص

پیش از اختراع لامپ‌، در شب‌های طولانی، شمعْ روشنایی‌بخشِ زندگی ما بوده است. گرمایِ شمع، حسِ عشق و حمایت، و نورِ شمع، حسِ امیدواری را در ما زنده نگه می‌دارد.

 موم زنبور، قدیمی‌ترین ماده‌ای‌‌ست‌ که برای ساختن شمع استفاده شده است. شمع‌های مومی را حتی در اهرام مصر نیز یافته‌اند. موم را زنبور‌ها برای ساختن سلول‌های شانه استفاده می‌‌کنند و یکی از محصولات جانبی زنبور عسل به حساب می‌آید. 

 


موم عسل طبیعی

زنبورهای کارگر با خوردن عسل، از هشت غده‌ای که در ناحیه‌ی شکمی دارند، موم را ترشح می‌کنند. موم در ابتدا شفاف است اما پس از جویده‌شدن و ترکیب با گرده، مات‌ و تیره می‌شود. گیاهان و ترکیباتی که زنبور به کندو می‌آورد بر غدد مومی و کیفیتِ موم اثرگذار هستند. مومِ زنبور آمیزه‌ای از اسید‌هایِ چربِ زنجیر بلند و انواع مختلفی از ۲۸۴ ترکیب است.

پیش از تبدیل موم به شمع آن را صاف می‌کنند تا موادِ خرده‌ی اضافی، مثل گرد و خاک و پیله‌های لارو و شفیره، از آن گرفته شود. خالص‌سازیِ موم اهمیت دارد چون بالاترین کیفیت و پایدارترین محصول را موجب می‌شود.

 ویژگی های شمع موم زنبور


شمع‌های مومی زنبور عسل

شمع موم زنبور، به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، سالم‌ترین نوعِ‌ شمع‌ محسوب می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این شمع‌ موم زنبور عسل ، تولید یون‌های منفی در اثر سوختن است. انتشار یون‌های منفی، یون‌های مثبت را که توسط آلودگی‌ها حمل می‌شوند، خنثی کرده، و در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع را از بین می‌برد و به‌خصوص برای افرادی که آلرژی، آسم و تب یونجه دارند، مفید است. یون‌های خنثی شده در این فرآیند یا به داخل شمع مکیده می‌شوند یا بر روی زمین می‌افتند.

از سوی دیگر، شعله‌ی شمع‌ عسل در طیفِ نوریِ خورشید قرار گرفته و روشن‌تر از سایر شمع‌ها می‌سوزد. این شعله، در مقایسه، دوده‌‌ی کمتری ایجاد می‌کند و نگریستن به آن پیش از خواب، خاصیت درمانی داشته و چشمان‌تان را آرام می‌کند؛ این امر به‌ویژه برای کسانی سودمند است که مدت زمان زیادی را در برابر نورِ آبیِ صفحه‌هایِ نمایشِ الکترونیکی می‌گذرانند.

به‌دلیل استفاده از عسل در ساختِ موم، شمع‌هایی که از موم زنبورساخته شده‌اند، غالباً خوش رایحه هستند. حس بویایی از مهم‌ترین حواس انسان به شمار می‌آید و استشمامِ یک رایحه‌ی خوب می‌تواند به‌سرعت حال‌و‌هوایِ شما و محیطی که در آن قرار دارید را دگرگون کند.

شمع‌های مومی، همچنین، به‌دلیل نقطه‌ی ذوب بالایی که دارند، ۲ تا ۵ برابر آهسته‌تر سوخته و شعله‌ی طولانی‌تری فراهم می‌آورند.

 


تشخیص موم زنبور عسل واقعی

کنترل دقیقِ کیفیتِ موم زنبور به تجربه و دانش تخصصی نیازمند است. اما راه‌هایی نیز مطرح شده است که می‌تواند در تشخیص طبیعی‌‌بودن موم زنبور به ما کمک کند. به‌طور‌ کلی، ناخالص‌بودنِ موم زنبور را می‌توان تشخیص داد، اما تشخیصِ اینکه ناخالصی به چه میزان و با چه مواد دیگری‌ بوده است، بسیار دشوار خواهد بود.

موم زنبور کمی نرم‌تر و چسبنده‌تر از پارافین است و رنگِ آن طیفی از سفید تا زرد را در بر می‌گیرد. برخی موم‌ سفیدرنگ را ناخالص‌تر دانسته‌اند، چون احتمالاً در معرض هوا، نور آفتاب و رطوبت قرار گرفته‌ یا با پارافین یا استئارین ترکیب شده است. با این وجود، رنگ موم تعیین‌کننده‌ی کیفیت موم نخواهد بود.

شمعِ‌ طبیعیِ موم، رنگ افزوده ندارد و در پالودن آن از مواد شیمیایی استفاده نشده است. فتیله‌ی این شمع نیز فاقد فلز و از مواد طبیعی، مثل کتان، تهیه شده است.

قیمت یکی از نشانه‌های واضح برای تشخیص کیفیت موم زنبور است. موم‌هایی که قیمت پایینی دارند به احتمال زیاد تقلبی بوده، یا دست‌کم، با مواد مومی دیگر ترکیب شده‌اند. موم‌هایِ ارزانِ موجود در بازار معمولاً با پارافین ترکیب شده‌اند و مقدارِ موم زنبور در آن‌ها بسیار پایین است. بعضی از موم‌های تقلبی هم صد‌در‌صد از پارافین‌ تشکیل شده‌اند. شمع‌هایی که ۱۰۰٪ موم زنبور باشند گران‌قیمت‌‌ هستند، اما چون از کیفیت بالایی برخوردارند، ارزش پولی که خرج‌شان می‌کنید را خواهند داشت.

در هنگام خرید آنلاین شمع، ابتدا تعداد کمی سفارش دهید تا از کیفیتِ شمع‌ها مطمئن شده و سپس به خرید تعداد بیشتر اقدام نمایید.

ویژگی های شمع موم زنبور


 

راه های تشخیص موم زنبور عسل:

برای تشخیصِ طبیعی‌بودنِ شمع‌های مومی راه‌های زیر عنوان شده‌ است، با این حال، هیچ‌کدام از این راه‌ها کاملاً قابل تأیید نیستند.

- موم زنبور در دمای اتاق چسبنده است. اگر کمی موم را بین انگشتان خود گرفته و ورز دهید باید چسبنده باشد، اگر موم بین انگشتان شما سر بخورد احتمالاً در آن پارافین وجود دارد، اگر شمع تکه شود هم ممکن است با استئارین ترکیب شده باشد.

- اگر نمونه‌های موم را کیسه‌پز (sous-vide) کنید، در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد، موم زنبور انعطاف‌پذیر شده اما ذوب نمی‌شود.

- اگر تکه‌های استوانه‌ایِ شمع را از هوا خالی کرده و در ظرف اتانول قرار دهید، تکه شمع‌های موم زنبور در کفِ ظرف غوطه‌ور خواهند شد.

- با استفاده از نور سیاه یا بلک لایت می‌توانید پارافین را تشخیص دهید. در زیر این نور، موم پارافین می‌درخشد ولی موم زنبور عسل نخواهد درخشید.


 ویژگی های شمع موم زنبور

مقایسه شمع‌ موم زنبور و شمع‌ پارافین

شمع‌ پارافین

به دلیل ارزانی اغلب شمع‌های موجود در بازار شمع‌های پارافینی هستند. به تازگی مشخص شده است که این شمع‌هایِ ارزان‌قیمت برای محیط‌زیست و سلامت انسان مضراتی دارند. شمع‌های‌ پارافینی از موادِ ته‌نشین در فرآیندِ تصفیه نفت خام ساخته می‌شوند. این شمع‌ها، در هنگام سوختن بنزن و تولوئن آزاد می‌کنند، که هر دو کارسینوژن محسوب شده و برای بدن مضرند. چند ساعت سوختنِ شمع‌ پارافینی می‌تواند سطح زیادی از فلزهایِ سنگین در هوا ایجاد کند و حتی ممکن است موجب آسیب به مغز و سیستم اعصاب مرکزی شود. عطر و رنگِ شمع‌هایِ پارافینی نیز از طریقِ افزودنی‌هایِ مصنوعی ایجاد می‌شود. دود سیاه رنگ شمع‌های پارافینی بر دیوار، سقف، پرده و مبلمان می‌ماند. در آخر، منبعِ پارافین، پترولیوم یا نفت‌خام است که تجدید‌ناپذیر محسوب می‌شود.

شمع موم زنبور

شمع موم زنبور در زمانِ سوختن مواد سمی آزاد نمی‌کند، بلکه با رهاسازیِ یون‌هایِ منفی، یون‌هایِ مثبتِ ایجاد شده توسط ماکروویو، وای‌فای، و بخاری‌ها را خنثی می‌کند.موم زنبور آهسته‌تر از شمع‌های پارافینی می‌سوزد و مثل شمع‌های پارافینی چکه نمی‌کند. مومِ عسل چون با حرارتِ بیشتر نسبت به موم‌های پارافینی می‌سوزد، دوده‌ی کم‌تری نیز پراکنده خواهد کرد. شمع موم زنبور، به فرآوری شیمیایی، و افزودنِ نگهدارنده‌‌ها یا تثبیت‌کننده‌هایِ فرابنفش نیازی ندارد. شمع مومی تمیز و آرام می‌سوزد و رایحه‌ی ملایم عسل دارد. این شمع از کندو‌های زنبور عسل به دست می‌آید و تجدید‌پذیر محسوب می‌شود.


 خرید شمع های موم خالص زنبورستان بینوس

شمع موم خالص طرح آرامشنوشته‌های مرتبط

نقش ژل رویال و عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن

در فصل سرما و با شیوع بیماری‌ها، تقویت و مراقبت از ایمنی بدن اهمیت بسزایی یافته است. سیستم ایمنی، سد محافظ بدن...

آشنایی با برخی از خواص آب لیمو و عسل

عسل و لیمو هر دو مواد مغذی متعددی داشته و برای سلامتِ عمومیِ بدن سودمند به شمار می‌روند. یک لیوان آب گرم همراه...

تاثیر ژل رویال در کاهش کلسترول و سطح چربی

خلاصه تحقیق علمی در خصوص تاثیر ژل رویال بر کلسترول خون و  لیپید‌های سرم در انسان‌ها و حیوانات...

خواص عسل طبیعی برای معده

از گذشته‌های بسیار دور خواص التیام‌بخش و درمانی بسیاری را به عسل نسبت داده‌‌اند. در مطلب...

تحقیقات علمی در مورد ژل رویال

ژل رویال یک ماده غذایی کرمی رنگ می باشد که توسط غدد شیری و غدد آرواره ای زنبورهای پرستار کارگر جهت تغذیه لارو ملکه ،...

اسرار شگفت انگیز عسل

اسرار شگفت انگیز عسل به زنبور های عسل مربوط می شود، که از گرده افشان های بسیار مهم گل، میوه و سبزیجات هستند. این بدان...

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید