آشنایی با برخی از خواص آب لیمو و عسل

عسل و لیمو هر دو مواد مغذی متعددی داشته و برای سلامتِ عمومیِ بدن سودمند به شمار می‌روند. یک لیوان آب گرم همراه با آب‌لیمو و عسل می‌تواند انرژی بدن را تأمین کرده و سلامت بدن را افزایش دهد. اگر می‌خواهید بدانید آب‌لیمو و عسل چه خواصی برای سلامت شما دارد، این مطلب را تا انتها بخوانید.

عسل حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست و یک شیرین‌کننده‌ی عالی برای افزودن به لیموناد‌های خانگی‌ست. لیمو نیز آنتی‌اکسیدان بوده و سطح بالایی از ویتامینِ سی و مقدار کمی هم ویتامین‌های ب و پتاسیم دارد.

خواص آب‌لیمو و عسل برای سلامت انسان

عسل حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست و یک شیرین‌کننده‌ی عالی برای افزودن به لیموناد‌های خانگی‌ست.

لیمو نیز آنتی‌اکسیدان بوده و سطح بالایی از ویتامینِ سی و مقدار کمی هم ویتامین‌های ب و پتاسیم دارد.

 

تأثیرعسل و آب‌لیمو بر بهبود سرماخوردگی‌

گلودرد از امراضِ شایع در فصل سرما به حساب می‌آید، که علاوه بر دردناک بودن، تمرکز و بهره‌وری را در شخص پایین می‌آورد.

عسل یک تسکین‌دهنده‌ی طبیعی برای گلو‌درد و انواع سرماخوردگی‌هاست و برای مراقبت در برابر تغییرات فصلی کاربرد دارد. یک لیوان آب‌لیمو و عسل جراحت‌ها و گلودرد‌ها را تسکین می‌دهد و بهبود سریع‌تر را ممکن می‌سازد. این خاصیت درمانی به دلیل ویژگی‌هایِ آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌میکروبی در عسل است.

ویتامین سیِ موجود در لیمو نیز باعث برانگیختنِ تولید گلبول‌های سفیدِ خون می‌شود که از بدن در برابر آلودگی‌ها محافظت می‌کنند.

عسل در درمان سرما‌خوردگی و سرفه، به ویژه در کودکان، کاربرد دارد. برای والدین متقاعد‌کردنِ کودک به مصرف داروهای تسکین‌دهنده‌ی سرفه، که معمولاً طعم چندان دلچسبی ندارند، با دشواری‌هایی همراه است. عسل و آب‌لیمو یک جایگزینِ خوش‌طعمِ طبیعی برای شربت‌های سرفه است. چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف عسل و آب‌لیمو می‌تواند سرفه را در کودکان کم کرده و کیفیت خواب‌ را بهبود بخشد.[1]

با وجود خواصِ فوق‌العاده‌ی عسل برای سرما‌خوردگی، از دادنِ عسل به کودکان زیر یک سال خودداری کنید.

 آشنایی با خآبلیمو و عسل

خواص آب‌لیمو و عسل برای سلامت انسان


شفافیت و سلامت پوست با عسل و آب‌لیمو

نوشیدن روزانه‌ی آب‌لیمو و عسل می‌تواند در بلند مدت جوش‌ها و آکنه‌ها را بهبود بخشد. این امر به‌دلیل خاصیت کنترل‌کنندگیِ روغن است که به لیمو نسبت داده می‌شود. لیمو از آن‌جایی که غنی از ویتامینِ سی است، موجب ضد‌عفونی‌کردن پوست می‌شود و به بهبود چین و چروک و لکه‌های تیره کمک می‌‌کند. عسل نیز یک نم‌نگهدارِ طبیعی‌ست و می‌تواند موجب حفظِ رطوبت پوست شود.

ترکیب عسل و لیمو یک ماسک مناسب برای صورت شماست. برای تهیه این ماسک کافی‌ست یک تا دو قاشق عسل را با یک قاشق از آب لیمو مخلوط کرده و بر روی پوست قرار دهید و بعد از ده تا پانزده دقیقه بشویید. البته در نظر داشته باشید که برای اثرگذاری بیشتر باید در استفاده از این ماسک مداومت داشته باشید.

لیمو را می‌توانید در نقاطی که لکه‌های تیره دارید نیز قرار داده و پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با آب گرم بشویید. اگر لیمو غلیظ است و پوست شما را اذیت می‌کند آن را با آب رقیق‌تر کنید. به مدت چند هفته هر روز صبح و عصر این کار را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

با اینکه محققان ارتباط مستقیمی بین استفاده از عسل بر روی پوست و روشن‌شدن لکه‌های پوستی پیدا نکرده‌اند اما از آن‌جایی که عسل خاصیت لایه‌برداری دارد، استفاده از آن بر روی پوست احتمالاًمی‌تواند باعث زدودن سلول‌های مرده شود که علتِ خمودگی و خستگی پوست به حساب می‌آیند.

از سوی دیگر، دلایلِ علمیِ کافی‌ برای سودمندیِ نوشیدنِ آب‌لیمو و عسل، در جلوگیری یا درمان آکنه وجود ندارد.


نوشیدن آب‌لیمو و عسل گوارش را آسان‌تر می‌کند

نوشیدنِ شربت آب‌لیمو وعسل عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش تراوشِ شیره‌های گوارشی، مثل زرداب و اسید معده می‌شود، که در هضم و جذب غذا نقش دارند. آب گرم خود می‌تواند باعث بهبود حرکات روده و شکم شود و احساس نفخ و باد‌ را در معده کاهش ‌دهد.

برای جلوگیری از یبوست وجودِ میزانِ کافی از مایعات ضرورت دارد. از این رو، رطوبت‌رسانی مناسب برای سلامت دستگاه گوارش نیز بسیار مهم است؛ کمبود رطوبت می‌توان باعث یبوست شود که عارضه‌ای شایع در میان کودکان، زنان باردار و افراد مسن به شمار می‌رود.

برخی معتقدند که ترکیب آب‌لیمو و عسل می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. چندین تحقیق نشان داده‌اند که مصرف آب‌لیمو و عسل با افزایش آب بدن می‌تواند موجب افزایش متابولیسم شده و احساس سیری را به وجود آورد.

با این حال، عسل کالری بالایی دارد و افزودن آن به یک رژیمِ غذایی‌ با دریافتِ بالایِ کالری، می‌تواند خود باعث افزایش وزن شود. از طرف دیگر عده‌ای تأثیراتِ نوشیدنِ شربت آب‌لیمو و عسل در سوزاندنِ چربی‌ها را رد کرده و اساساً این موضوع را معتبر ندانسته‌اند.

 آشنایی با خآبلیمو و عسل

خواص آب‌لیمو و عسل برای سلامت انسان


سم‌زدایی از بدن به کمک شربت آب‌لیمو و عسل

زندگی مدرن، آلودگی‌ها و عادات غذایی ناسالم همه باعث انباشته‌شدن مواد سمی در بدن انسان شده است. کبد از اندام‌های حیاتی‌ به شمار می‌رود که در سم‌زدایی مواد شیمیایی از بدن نقش مهمی ایفا می‌کند.

نوشیدنِ شربتِ گرمِ آب‌لیمو و عسل، صبح و پیش از صبحانه، از بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت کرده، قدرت هضم را افزایش داده و موجب سم‌زدایی بهتر از بدن می‌شود. آب اضافه در بدن می‌تواند موجب ورم و افزایش فشار خون شود.

لیمو از آن‌جا که پیشاب‌آور است، به آب‌شویی باکتری‌ها و مواد سمی از بدن کمک می‌کند و دفع ادرار را بهبود می‌بخشد.

 مصرف ناشتایِ آ‌ب‌لیمو وعسل به تمیز‌کردن شکم و بهبود عملکرد کبد هم یاری می‌رساند.

شربت آب‌لیمو و عسل می‌تواند از سنگ کلیه نیز جلوگیری ‌کند. سیتریک اسیدِ موجود در لیمو موجب دفع بهتر مواد اضافه از بدن شده و از سنگ‌های کلیه پیشگیری می‌کند.

نحوه‌ی مصرف شربت آب‌لیمو و عسل برای سم‌زدایی: يک لیموی تازه را قاچ کرده و بجوشانید، صبر کنید تا خنک شود، آنگاه با عسل شیرین کرده و بنوشید.


آب‌لیمو و عسل برای کاهش تب

تب پاسخ سیستم ایمنی بدن به عفونت‌هاست. عسل طبیعی و لیموی تازه می‌توانند اثرات تبِ ویروسی را کاهش دهند. لیمو با افزایش تعریق بدن به بهبود تب کمک می‌کند و عسل به‌دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی‌ای که دارد.  

برای کاهش تب یک تا دوقاشق آب لیمو را با مقداری آب‌گرم و عسل مخلوط کرده و به آرامی بنوشید.


بهبود بینایی و تسکین اعصاب با عسل و آب‌لیمو

گفته می‌شود اگر هر روز صبح شربتِ آب‌ گرم و لیمو را با یک تا سه قاشق عسل بنوشید می‌تواند ناراحتی‌های بینایی و درد چشم را کاهش دهد.

شربت آب لیمو و عسل برای بهبود بینایی مناسب بوده و باعث خواب راحت‌تر و کاهش استرس می‌شود.

آب‌لیمو و آب گرم هردو به آرام‌کردنِ سیستم اعصاب مرکزی و انرژی‌رسانی به بدن یاری می‌رسانند.

 

برخی بهبود عملکرد شناختی و حافظه را نیز از خواص آب‌لیمو و عسل می‌دانند، با این حال، در حال حاضر شواهد علمی کافی برای این ادعا وجود ندارد.

منابع : 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4264806/خرید عسل طبیعی زنبورستان بینوس

عسل طبیعی زنبورستان بینوس

نوشته‌های مرتبط

خواص گرده گل برای پوست و مو

گرده زنبور عسل را بابتِ خواص خارق‌العاده‌ای که دارد یک اَبَرخوراکی (superfood) خوانده‌اند. گرده از...

6 خاصیت شگفت انگیز عسل برای اعصاب

افرادی که با مشکل ضعف اعصاب مواجه هستند هزاران تومان برای حل این مشکل خرج می کنند، برخی نیز برای فرار، از مصرف...

تحقیقات علمی در مورد ژل رویال

ژل رویال یک ماده غذایی کرمی رنگ می باشد که توسط غدد شیری و غدد آرواره ای زنبورهای پرستار کارگر جهت تغذیه لارو ملکه ،...

اسرار شگفت انگیز عسل

اسرار شگفت انگیز عسل به زنبور های عسل مربوط می شود، که از گرده افشان های بسیار مهم گل، میوه و سبزیجات هستند. این بدان...

نحوه تشخیص عسل طبیعی

عسل‌ها با عناوین مختلف به فروش می‌رسند. این تنوع اسامی، تشخیصِ عسل‌‌هایِ با‌کیفیت از...

فهرست

 • ژل رویال غذای انحصاری ملکه زنبور عسل می باشد که در تمام زندگی ملکه زنبور عسل و سه روز اول دوره لاروی زنبورهای کارگر به آنها داده می شود . این غذای زنبور ملکه دارای خواص زیست شناختی متعددی است مانند فعالیت های آنتی اکسیدانی ، آنتی باکتریال ، افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تاثیرات ضد تومور و ... 

  10 HDA  مهمترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده ارتباط داده می شود


  خرید ژل رویال

  ژل رویال

 • عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . معنی کلمه “خام” یعنی مواد غذایی که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها ، مواد ضد باکتری و...حفظ شده اند.  خرید عسل طبیعی

  عسل خام زیگورات بی

 • این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر : ضد تومور و ضد سرطان،ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.در طب سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.


  خرید بره موم 

  بره موم

 • گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.
  تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.


  خرید گرده گل

  گرده گل

 • چون موم نقطه ذوب بالاتري نسبت به اكثر مومهاي پارافيني (اكثر آنها بين 48 و 68 درجه سانتي‌گراد ذوب مي‌شوند) دارد، شمع‌هاي موم زنبور عسل در درجه حرارت محيطي بالاتر مستقيم و راست باقي مي‌مانند. اگر اندازه فتيله درست با قطر شمع متناسب گردد، احتمال چکه کردن شمع های ساخته شده از موم عسل بسیار کمتر از دیگر شمع ها به ویژه شمع پارفینی است. کاربرد موم زنبور در صنعت شمع سازی بسیار گسترده است و زیبایی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. در دنیا به خاطر دیرسوزی شمع ساخته شده از موم عسل، از آن برای ساخت شمع های تزیینی بسیار زیبا استفاده می شود  تا در مراکز مهم سلطنتی و کلیسا ها مورد استفاده قرار گیرد. البته شمع های مومی (در مقابل شمع های پارافینی) کاربرد فراوانی در منازل داشته و می توانند در دکوراسیون داخلی به عنوان تزیین استفاده شوند. این شمع ها زرد رنگ بوده و حتی به صورت خانگی نیز تولید می شوند.


  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل بینوس

  شمع های ساخته شده از موم زنبور عسل

 • در بلاگ زنبورداری بینوس مقالات مختلفی بصورت هفتگی در ارتبط با خواص محصولات زنبور عسل قرار داده می شود . سعی خواهیم کرد تا  در پایین مقالات  منابع علمی که به آنها جهت نوشتن مقاله نیز رجوع شده است را قرار دهیم .شما می توانید جهت مطالعه بیشتر و یا دانستن برخی از منابع علمی در خصوص محصولات زنبور عسل  به این منابع نیز  رجوع کنید . 


  مقالات زنبورداری بینوس

  ورود به بلاگ مجموعه بینوس

کاربری

راهنمای خرید